Anetavle for Victor Arndal
 
 
Proband
1Victor ArndalOperatør; Kørelærer; Fisker; Taxachauffør; Maskinarbejder* 25 aug 1903 St. Knuds sogn; Odense
† 13 okt 1971 Kolding; Vejle amt
 
2. generation / Forældre
2Jens Peter ArndalSparekassekasserer indtil 1922 i Fyns Stifts Sparekasse* 13 maj 1871 Lumby sogn; Odense amt
† 22 dec 1952 København
3Elna Sophie Elisabeth Nielsen * 6 aug 1877 Sct. Hans sogn; Odense
† 7 jun 1944 Haderslev Domsogn; Nørregade 21
 
3. generation / Bedsteforældre
4Lars JørgensenHusmand og Tømre* 10 jul 1833 Taarup; Lumby; Odense amt
† 10 dec 1915 Lumby; Odense amt
5Maren HansdatterHusmoder* 2 jan 1841 Taarup Mark; Lumby; Odense amt
† 7 mar 1923 Lumby; Odense amt
6Hans Christian Laurits NielsenKøbmand* 30 jan 1847 Sct. Hans sogn; Odense amt
† 8 nov 1880 Sct. Hans sogn; Odense amt
7Laura Sophie Henriette Andersen * 7 maj 1851 Odense; Odense amt
† 2 okt 1909 Sct. Knud sogn; Odense amt
 
4. generation / Oldeforældre
8Jørgen FrederiksenGårdmand /husmand og Hjulmand* 23 jul 1785 Korup; Odense amt
† 14 feb 1865 Taarup; Lumby sogn; Odense amt
9Kirsten Andersdatter * 7 mar 1793 Tårup; Lumby sogn; Odense amt
† 13 maj 1839 Taarup; Lumby; Odense amt
10Hans HansenMaskinbygger; Mechanicus; husfader; Husmand og dragon* 25 jan 1814 Holse; Otterup; Odense amt
† 9 aug 1892 Lumby sogn; Odense amt
11Karen Pedersdatter * 7 maj 1807 Næsbyhoved; Broby sogn; Odense amt
† 9 okt 1883 Lumby; Odense amt
12Carl Frederik Nielsen HansenSkipper* 16 nov 1797 Lumby sogn; Odense amt
† 4 jan 1878 Sct. Hans sogn; Odense amt
13Elisabeth Cathrine Andersen * 11 mar 1808 Lumby; Odense amt
† 9 apr 1894 Sct. Hans sogn; Odense
14Lars Andersen * 27 jan 1816 Fraugde; Odense amt
† 30 dec 1862 O. Holluf; Fraugde sogn; Odense amt
15Christine Anderschou * 9 apr 1811 Stige; Lumby sogn; Odense amt
† 16 aug 1893 Gråbrødre Hospital; Odense
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Frederik EbbesenHusmand* 1754 Korup
† 15 jan 1840 Sct. Hans sogn; Odense
17Maren LarsdatterHusmoder* 1760 Korup
† 27 jan 1844 Lumby; Odense amt
18Anders Andersen * 1754 Tårup; Lumby sogn; Odense amt
† 29 maj 1840 Taarup; Lumby sogn
19Maren Madsdatter * 1769 Tårup; Lumby sogn; Odense amt
† 24 sep 1847 Rødeskovhus; Lumby sogn
20Hans Hansen * 19 nov 1780 Holev; Marslev sogn; Odense amt
21Karen Pedersdatter * 1780 Østrup
22Peder HansenInsidder i Broby* 1771 Broby; Odense amt
† 31 maj 1838 Broby; Odense amt
23Maren Mortensdatter * 1785 Broby; Odense amt
† 13 mar 1845 Broby; Odense amt
24Hans NielsenSkipper* 13 sep 1759 Skibhusene; Odense
† 26 mar 1835 Stige; Lumby sogn
25Anne Sophie Christiansdatter Bang * 28 mar 1757 Stige; Lumby sogn; Odense amt
† 14 jan 1799 Stige; Lumby sogn; Odense amt
26Jens Andersen  
27Kirstine Larsdatter  
28Anders Andersen * ca. 1789
29Maren Petersdatter  
30Johan Carl AnderschouSkipper* 6 feb 1779 Skibhusene; Odense amt
† 19 aug 1832 På sørejse til England
31Ellen Kirstine Sørensdatter Rohde * 1785 Lumby; Odense amt
† 2 apr 1854 Sct. Hans sogn; Odense
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32 Ebbe  
38Mads Jensenindsidder og Aftægt i 1801* 1729
39Kirsten Christensdatter * 1739 - † 24 maj 1782
40Hans Erichsen * 31 jan 1734 Marslev sogn; Odense amt
† 27 dec 1807 Marslev; Odense amt
41Karen Poulsdatter * 1740 Holev; Marslev
† 20 jan 1790 Holev; Marslev
42Peder Pedersen * ca. 1739
43Ane Marie Erichsdatter * ca. 1748
46Morten Andersen * 1742 Næsbyhoved Broby sogn; Odense herred
47Karen Nielsdatter * 1748 Næsbyhoved Broby sogn; Odense herred
† 1808 Broby
48Niels Hansen * 1729 - † 1799
49Karen Jensdatter Schmidt * 1726 - † 1814
50Christian Rasmussen Bang * 8 maj 1722 Lumby ; Odense amt
† 10 nov 1790 Lumby ; Odense amt
51Anne Cathrine Gødesdatter * 30 maj 1726 København
† okt 1780 Lumby ; Odense amt
60Johan Frederich Pedersen AnderschouBådfører* 18 apr 1737 Sct.Hans-Garnisionskirkens sogn
† 24 sep 1797 Skibhusene; Odense amt
61Anna Sophie Dorthea Abrahamsdatter * 1743
† 12 maj 1808 Lumby; Odense amt
62Søren Rohde * 1749
† 9 jan 1811 Stige; Lumby sogn; Odense amt
63Eleonora Schrøder * 1748
† 9 mar 1815 Stige; Lumby sogn; Odense amt
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
76 Jens  
80Erik Hansen * 1704 Marslev
† 14 feb 1781 Holev; Marslev sogn; Odense amt
81Kirsten Hansdatter † 25 jan 1759 Holev; Marslev sogn; Odense amt
82Poul Laursen † 1768
83 Boel † 1798 Holev; Marslev; Odense amt
92 Anders  
94 Niels  
96Hans Nielsen * 1705 - † 1763
97Maren Andersdatter * 1700
100Rasmus Bang * 26 jul 1668 Nyborg
† 1753 Lumby sogn; Odense amt
101Anne Cathrine Pedersdatter Hellevad * 1682 Svendborg amt
120Peder Pedersen Anderschou 1731 Rytter* 11 jul 1706 Gestrup-Agerskov-Haderslev
† (ukendt dato) Deserteret og forsvundet i 1738
121Anne Christiansdatter * 26 dec 1704 Stige; Lumby sogn; Odense amt
122Abraham Steinbrucherbager i København† før 1781
123Marie Dorthea Schønsted † 28 maj 1766 Graabrødre Stræde; Odense
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
160Hans Pedersen  
161Maren Lauridsdatter  
194Anders Hansen * 1671 Stige
† 1732 Lumby; Odense amt
195Maren Pedersdatter * 1680 Odense - † 1728
202Peder Christensen Hellevad  
240Peder Pedersen * 1675 Gestrup; Agerskov sogn
† 1745 Gestrup-Agerskov-Haderslev
241Karen Jens Reffslund † 1729 Gestrup-Agerskov-Haderslev
242Christian Markussen * 1669 Asserballe; Als
† 1739 Lumby sogn; Odense amt
243Anne Rasmusdatter * 1676 Stige; Lumby sogn; Odense amt
† 1758 Lumby sogn; Odense amt
246Jørgen Schönsted  
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
480Peder Madsen † 1745 Agerskov
486Rasmus JørgensenFæstebonde i Stige 
487Margrethe Nielsdatter  
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
974Niels Hansen  
E-post Hjemmeside Navne index Oversigtsanetavle Anetavle Efterslægtstavle

Siderne er lavet den 3-aug-2017 med GEDHTanc Version 2.41.1   © 2008